Cum divortez si sa nu depind de sot, avand copil minor?

20 august 2018 138

Vreau sa divortez. Dar vreau ca pentru copil sa nu depind de sot, pentru a face procuri sau a da acorduri. El nu participa la intretinerea copilului de aproape un an. Eu vreau sa plec cu copilul peste hotare, dar sotul nu este de acord. Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situații sunt cel puțin 2, dar ambele depind de instanță,
Prim caz ar fi decăderea soțului din drepturi,
Alta ar fi să obținei prin intermediul instanței dreptul de a vă deplasa nestingherit cu copilul, astfel ne fiind dependenta de soț, adică hotărîrea instanței înlocuind acordul soțului.

20 august 2018