Cum divortezi

24 februarie 2018 167

Buna, am asa o intrebare: este posibil sa depui cererea de divort la starea civila centrala din Chisinau? Sau e obligatoriu sa depun cererea in sat unde am fost casatorita?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

De regula la domiciliul piritului(sotului) in caz de litigiu! Daca casatoria a fost inregistrata in sat e necesar sa depuneti in cazul acordul ambilor parti si lipsei copiilor minori , cererea la autoritatea competenta din sat!

24 februarie 2018
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Căsătoria poate fi desfăcută prin două modalităţi:
administrativă – la serviciul stare civilă, în baza declaraţiei comune a soţilor sau a cererii unuia din soţi;
judecătorească – la instanţa judecătorească, dacă soţii au copii minori comuni sau există litigii privind partajul averii ori întreţinerea soţului inapt de muncă.

26 februarie 2018