Cum documentam un act de caritate?

29 noiembrie 2018 38

Buna ziua! Recent am organizat din initiativa proprie, cu prietenii, o activitate de colectare a unor bunuri, hainute, jucarii, bani (din care urmeaza sa procuram carti, plapume etc.) pentru a le duce copiilor nevoiasi de la un orfelinat din Moldova.
Dorim sa fie o transparenta, sa listam toate bunurile care le vom duce si sa fim siguri ca ele vor ramane la orfelinat si vor fi utilizate in folosul copiilor, nu in alte scopuri. As vrea sa intreb daca pentru asa o donatie este necesara justificare documentala? Daca intocmim un Act de donatie, cine il semneaza?
Va multumesc mult pentru raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Persoanele fizice au dreptul să desfăşoare activităţi filantropice în mod individual sau în asociere, si activităţi filantropice fără constituirea de organizaţii filantropice.
Nimeni nu este în drept să limiteze libertatea de alegere a scopurilor activităţii filantropice şi a formelor de desfăşurare a acestei activităţi.
Filantropii au dreptul să stabilească scopul, termenul şi... mai detaliat modul de utilizare a donaţiilor lor.
Regulile de evidenta sunt aplicabile doar organizatiilor filantropice, constituite in conformitate cu legea.
Puteti intocmi un act de donatie, care trebuie sa fie semnat de Directorul orfelinatului si unul dintre/sau toti cei ce doneaza.

29 noiembrie 2018