Cum e posibil așa ceva?

8 iulie 2019 173

Buna ziua. Cu cateva luni in urma, am luat un credit de la X-Credit. Nu l-am achitat la timp, pentru ca am fost nevoită sa plec peste hotare. Între timp pe o retea de socializare a început să-mi ceara prietenie o doamna. Dupa ce am acceptat cererea de prietenie, doamna îmi scrie ca e de la X-Credit și îmi zice ca vor veni băieții la poarta sa scoată banii din mine. Nu înțeleg un singur lucru: dacă eu chiar am intirziat, de ce scriu prostii pe internet, dar nu respecta regulile conform contractului încheiat? Pot sa primesc răspuns la întrebarea mea? Și ce pot face eu cu toate sperietorile astea ale lor?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna dna/dl Blindu, pentru amenințare/șantaj etc., legea prevede anumite pedepse, scrieți plângere la poliție.

9 iulie 2019
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

bună ziua )
Companiile care se ocupă de colectarea datoriilor, nu au nici o influență. O ieșire buna va fi adresarea la poliție cu o plîngere, plus conexarea dovezilor, că cineva vă amenință.

31 iulie 2019