Cum este modalitatea de a gasi o persoana care se afla pe teritoriul altui stat?

16 februarie 2018 37

Locuim intr-un apartament, noi fiind succesorii legali,a o 1/2 cota parte, persoana care este proprietarul celeilalte parti este cetatean al Rusiei, care nu poate fi gasit. Matusa care detinea o parte a fost casatorita cu el in Rusia, dupa care ea a revenit in Republica Moldova si nu au divortat oficial, ulterior ea a decedat. Noi nu putem obtine certificat de mostenitori legali in lipsa celuilalt proprietar. Ce trebuie sa facem?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dvs puteți obține certificat de moștenitor legal pe cota-parte a dvs oricum. Urmează să verificați dacă nu sunt alți moștenitori deoarece au mai întîi de toate drept la mostenire, succesorii de clasa I (copii ei, părinții ..) iar în lipsa acestora ulterior urmați dvs.

17 februarie 2018