Cum este posibilă internarea pacientului cu tulburări psihice?

20 septembrie 2018 89

Mama mea suferă de tulburări psihice, este la evidența medicului psihiatru încă din anul 1991. Are criză o data la câțiva ani si își revine doar după spitalizare! Problema este că are criză deja de un an de zile și nu o puteam interna în spital, pentru că ea refuză spitalizarea si tratamentul. Cum o putem interna fără acordul ei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazuri excepționale se poate dispune spitalizarea prin intermediul instanței de judecată.
Cererea de spitalizare în staţionarul de psihiatrie fără liberul consimţămînt al persoanei sau al reprezentantului ei legal se depune la instanţa de la locul de aflare a staţionarului de psihiatrie în care este spitalizată persoana.
... mai detaliat (3) Instanţa porneşte procesul privind încuviinţarea examenului psihiatric fără liberul consimţămînt la cererea medicului psihiatru. Cererea de spitalizare în staţionarul de psihiatrie fără liberul consimţămînt se depune în instanţă de către instituţia de psihiatrie în care este spitalizată persoana.

20 septembrie 2018