Cum eu as putea sa-mi exercit drepturile in privinta copilului?

22 martie 2019 112

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am un copil de un anisor cu o persoana cu care nu am fost legal casatoriti. La moment ea se afla in Moldova cu copilul, iar eu - peste hotare. Ca sa-mi vad copilul, ea imi cere sa-i transmit lunar cate 300€. Vreau sa mentionez ca copilul poarta numele ei de familie. Ce pot eu face in asa caz si cum as putea sa-mi exercit drepturile in privinta copilului? Mersi.

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Bună faceți testul de paternitate și înaintați o cerere în instanța de judecata pentru paternitatea copilului.

22 martie 2019