Cum evacuez fosta sotie din casa care imi apartine?

30 aprilie 2019 83

Spuneti-mi, va rog: dupa casatorie eu am primit donatie o casa. Nu avem copii minori si am divortat de sotie si dupa divort i-am retras viza de resedinta din casa mentionata. Cum procedez s-o evacuez din casa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dat, în lipsa unei posibilități amiabile în vederea evacuării, sunteți în drept sa va adresați în instanța de judecată cu o cerere pentru evacuarea forțată cu ulterioara evacuare forțat prin intermediul executorului judecătoresc, inclusiv cu ajutorul poliției.

2 mai 2019