Cum fac procură pe automobil?

1 mai 2023 11

Bună ziua. Aș dori să aflu cum pot face procură pe automobil și de care documente am nevoi la întocmirea procurii? În afară de asta, aș dori să știu ce drepturi îmi oferă procura și câte feluri de procuri există.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maxim.
Pentru întocmirea procurii vă adresați la notar cu următoarele acte:
Buletinele ambelor persoane și certificatul de înmatriculare a automobilului.
Procura vă oferă drepturile specificate în ea cum ar fi:
dreptul de folosință a automobilului (de a-l conduce, de a-l repara, deplasa peste hotarele RM, de a efectua testarea tehnică)
dreptul de... mai detaliat posesie (de a ține automobilul la dumneavoastră la parcare sau garaj fără a putea fi învinuit de sustragerea mijlocului de transport)
dreptul de dispoziție (de a vinde-înstrăina automobilul către dumneavoastră sau altcineva)
etc.

2 mai 2023