Cum fac succesiunea când bunul e reprezentat de o mașina?

10 septembrie 2019 43

Mama mea a decedat in urma cu 3 luni, as vrea sa fac succesiunea pentru a obține certificatul de moștenitor. Problema este ca a avut o mașina pe care concubinul ei a luat-o cu tot cu acte. Mașina nu valorează mult și as vrea sa fie trecută pe numele lui, însă nu vrea sa mi dea actele de teama ca nu i le voi returna. Nu vreau sa plătesc eu amenzi sau impozit nejustificat. Cum rezolv legal problema mașinii? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Trebuie sa va adresați la notar pentru eliberarea certificatului de moștenitor.

Referitor la furtul autoturismului de către concubinul mamei Dvs este necesar sa depuneți o plângere la Poliție!

11 septembrie 2019