Cum functioneaza procura generala

20 iunie 2019 86

Buna ziua. Am asa o intrebare. Tata e grav bolnav si a facut procura generala fiului pentru a intra in posesia unor bunuri financiare. Ne-am prezentat la banca, am scris cererea de extragere a banilor, dar peste 10 zile vom putea intra in posesia banilor. Si aici intrebarea: spuneti-mi, va rog, daca tata in decurs de zece zile decedeaza, procesul merge mai departe. Vom putea sa intram in posesia banilor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Procura încetează de drept din momentul decesului persoanei care a împuternicit.

Sumele de bani pot fi moștenite în ordinea succesorală dat fiind faptul că fiul este un moștenitor legal de clasa l, alături de ceilalți moștenitori existenți, respectiv sumele urmând a fi moștenite în proporție egală de toți moștenitorii... mai detaliat existenți din clasa întîi.

21 iunie 2019