Cum îmi pot corecta istoria creditară?

26 august 2020 843

Bună ziua! În 2016 am luat un credit de la bancă, dar nu prea am înțeles condițiile că trebuia să depun pe un alt card câte 10 lei lunar pentru notificări SMS și s-a adunat o sumă de 79 lei. Din cauza asta am fost impusă să achit suma creditului integral. Neavând suma necesară, am întârziat, dar am achitat-o in decurs de 120 zile. De atunci nu mai pot lua credite de la nicio banca. As vrea sa știu cât durează istoria asta negativă? Oare nu se poate nimic de făcut? La o bancă mi-au zis că 5 ani, la alta au zis că până la 7 ani, iar alții spun că ea rămâne mereu la biroul de credite. Spuneți-mi, va rog, ce as putea face in acest caz? Oare chiar nu exista o soluție?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Cristina,

Birourile Istoriilor creditare păstrază istoria creditara timp de 5 ani. Între timp Dvs. aveți posibilitatea să o îmbunătățiți. Trebuie să luați alte credite și să respectați plățile, să nu aveți nici-o restanță.

26 august 2020