Cum îmi pot recupera banii pe care i-am dat împrumut unei persoane care nu are depozite bancare și nici proprietăți?

20 iunie 2017 73

Cu mai mulți ani în urmă am dat împrumut o sumă de bani unei persoane, care s-a eschivat să mi-i returneze. Am acționat-o în judecată și am câștigat. Ulterior am apelat la serviciile unui executor judecătoresc pentru recuperarea datoriei, căruia i-am prezentat și decizia instanței. Dar persoana respectivă nu are nicio proprietate și nicio sumă de bani la bancă, așa că nu mi-am putut recupera banii. Mai e vreo soluție în acest caz? Știu că secolul XIX debitorii erau arestați dacă nu-și plăteau datoriile. La noi astăzi cum e? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

În realitățile juridice contemporane, nici un debitor nu poate fi privat de libertate pentru simplul fapt că nu-și poate onora angajamentele pecuniare.
Aplicarea răspunderii penale poate fi doar dacă debitorul are bunuri și posibilitatea de a restitui datoria, însă în mod intenționat nu o face. Infracțiunea se numește neexecutarea intenționată... mai detaliat a unei hotărâri judecătorești.
Deci, în cazul Dvs, depindeti doar de solvabilitatea debitorului.

20 iunie 2017