Cum imi recuperez banii?

11 ianuarie 2018 78

Am avut o intelegere verbala cu X de a procura de la X un numar de copaci. X mi-a cerut o suma de 20 mii lei pentru a imi mentine copacii, ulterior trebuia sa-i mai dau lui X suma de 80 mii lei. Actualmente m-am razgindit si nu mai doresc sa procur copacii, iar X refuza sa imi restituie banii. Cum pot sa imi restitui cei 20 mii lei? Unica proba pe care o am ca i-am dat banii este o convorbire telefonica.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alexandru,
În situația Dvs. ar fi cazul să vă adresați la Poliție.

11 ianuarie 2018

Buna Igor,
Sa scriu o plingere la politie pe escrocherie?
Omul nu ma mintit, copacii mii da. Dar nu mai doresc copacii imi doresc banii inapoi. In instanta proba telefonica nu ar merge?

11 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Eu nu am spus să vă adresați la poliție în vederea depunerii unei plîngeri pe escrocherie!!!
În nici un caz NU trebuie să faceți un denunț fals sau să depuneți o plîngere falsă, denaturînd faptele, circumstanțele de fapt, recurgînd la crearea artificială a impresiei că au avut loc anumite lucruri, care... mai detaliat în realitate de fapt nici nu au avut loc!
Pentru asemenea chestii o să fiți atras la răspundere penală în baza art. 311 alin. (2) Cod penal, infracțiune care se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.

Dat fiind faptul că Dvs. ați spus că i-ați dat lui X suma de 20 mii lei, iar ca probă aveți doar o înregistrare audio, reieșind din suma totală despre care Dvs. vorbiți (100 mii lei) presupun că persoana X ar putea practica activitatea de întreprinzător, dacă acest lucru se confirmă, este posibilă și încălcarea normelor legale ce reglementează activitatea de întreprinzător.
Dvs. oricum cunoașteți mai bine de la cine ați dorit să procurați copacii! este el sau nu comerciant? sau este o persoană fizică? a mai vîndut și altor persoane copaci sau nu? cum desfășoară această persoană activitatea în cauză fiind înregistrat sau nu? dispune de autorizațiile necesare sau nu? eliberează bon de casă/facturi sau nu? Reflectă în contabilitate veniturile incasate sau nu? duce evidența contabilă potrivit prevederilor legale sau nu? și altele.
În cazul în care Poliția va considera că aceasta nu este de competența sa, petiția Dvs. ar putea fi expediată către autoritatea publică competentă în acest sens (posibil la serviciul fiscal). Or, Dvs. vă puteți adresa direct la autoritatea fiscală.
Înregistrarea audio efectuată de către Dvs. are toate șansele să nu fie admisă în calitate de probă într-un proces civil, dacă X nu a fost preîntâmpinat despre efectuarea înregistrării și dacă nu și-a exprimat acordul că nu este împotrivă.
În situația Dvs. sunt sufficient de multe necunoscute, care noi nu le cunoaștem în detaliu și asta face dificilă acordarea unui sfat corect, care să vă ajute și să nu vă afecteze pe Dvs. (spre exemplu nu știm dacă Dvs. ați dorit să cumpărați copacii pentru Dvs. ca persoană fizică consumator, or de fapt aici se ascunde o persoană juridică!)
NOTĂ: Pentru viitor, când mai doriți să investiți asemenea sume într-o afacere sau alta, înainte de a încheia o astfel de tranzacție, din timp, vă recomand să vă adresați la un avocat/jurisconsult care să vă consulte și o să vă spună cum este legal și corect de procedat.

12 ianuarie 2018

Eu sunt persoana fizica ( consumator).., atunci propuneti sa ma adresez la politie si sa descriu faptele asa cum au fost?
Multumesc frumos.

12 ianuarie 2018
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Dvs trebuia sa respectati forma scrisa a actului juridic, art. 210, al. (1) CCRM atunci cand a-ti platit suma de 20 mii lei persoanei date. Daca poate sa fie convorbirea Dvs ca proba in instanta, iarasi este discutabil, fiindca dvs nu precizati daca EXISTA inregistrarea audio, sau ca doar a-ti... mai detaliat discutat telefonic cu vinzatorul de copaci. Sunt doua lucruri diferite. In principiu, dvs a-ti avut intentia de a cumpara acesti copaci si faptul ca a-ti achitat pentru ei acesti 20 mii lei, si nu i-ati preluat, nu va dea multe sanse sa vi se restituie banii (arvuna), fiindca vanzatorul putea sa ii vinda altcuiva in perioada cat i-a pastrat pentru Dvs.Incercati sa solutionati pe cale amiabila aceasta situatie fiindca din ce a-ti scris in instanta de judecata, nu prea aveti sanse de castig.

12 ianuarie 2018