Cum imi vad copilul daca permit schimbarea domiciliului in strainatate

15 octombrie 2019 39

Buna ziua! Am trait in concubinaj cu o doamna. Avem un copil impreuna. Dupa ce ne-am despartit, ea de cateva luni s-a stabilit in Romania si doreste sa ia copilul (4 ani). Imi cere sa dau acordul. Ce o sa se intample daca îi permit? O sa mai am careva drepturi? O sa pot sa-mi vad copilul? Cum ar trebui sa procedez? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Chiar daca oferiți acordul de a se stabili cu domiciliul peste hotare asta nu înseamnă că va îngrădiți drepturile părintești și în special dreptul la întrevedere, dvs în continuare având drepturile egale că și mama asupra copilului.

Pentru a evita eventuale neînțelegeri puteți încheia un astfel de acord de întrevederi... mai detaliat la autoritatea tutelară unde clar stabiliți aceste aspecte cu privire la întrevedere pe care mama va trebuie sa le respecte chiar și așa se prezumă că aceasta nu trebuie sa va creeze careva impedimente pe aceste acțiuni se sancționează contravențional.

16 octombrie 2019