Cum împărțim moștenirea de la părinți?

26 ianuarie 2022 146

Buna ziua. Suntem 2 frați, părinții noștri au decedat: tata în 2004, iar mama în 2020. Cum împărțim moștenirea?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în cazul fraților, fiecăruia îi revine cîte 1/2, deja sunt excepții, totul depinde de caz.
Urmează să moșteniți după fiecare separat, inclusiv procedurile de moștenire la notar o să fie diferite, au intervenit modificări la lege.
Ridicați de la Centrele multifuncționale certificate privind ultimul loc de domiciliu pentru fiecare părinte, cu certificatul... mai detaliat de naștere a dumneavoastră, buletinul și certificatele de deces mergeți la notar, dacă ține de Chișinău, vă pot recomanda unul.

27 ianuarie 2022
  • Jurisconsult

Buna Valeriu, colegul meu dl. Vitalei corect v-a orientat, eu vă propun să vă adresați de o dată în instanța de judecată pentru a constata, cum v-a fi împărțit bunurile, care v-au fost revenit, da o să vă revină câte 1/2 fiecăruia..

27 ianuarie 2022