Cum incasez datoria?

6 august 2017 173

Ma numesc Ion si am un datornic care taraganeaza cu intoarcerea datoriei, deja de mai bine de 10 luni. Nu am intocmit niciun contract de imprumut din pacate, am numai hirtiile care certifica transferul de bani. Spuneti-mi va rog cum actionez in aceasta situatie delicata? Multumesc frumos !

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Bănuiesc că nu ați stabilit nici termen și nici dobândă la încheierea contractului de împrumut (forma verbală).

Dacă nu reușiți să obțineți restituirea împrumutului printr-o somație adresată acelei persoane, atunci depuneți o cerere de chemare în judecată privind restituirea datoriei rezultate din contractul de împrumut, anexând la cerere toate probele... mai detaliat confirmative a existenței contractului (art. 166, 167 din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova).

În aceste circumstanțe, aveți posibilitatea solicitării a dobânzilor de întârziere inclusiv.

Dacă aveți întrebări suplimentare, adresați!

Succese!

7 august 2017

Trebuieste asa deci sa ma prezint la procuratura si sa depun o cerere prin care somez persoana in cauza sa-mi intorca datoria, iar daca nu imi intoarce suma de bani urmeaza insusi chemarea in judecata ? Spuneti-mi va rog la ce institutie ma apropii cu intrebarea data ? Multumesc frumos... mai detaliat !

7 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Somația este adresată nemijlocit persoanei care vă datorează suma împrumutată.

Iar în lipsă de răspuns în decursul a 7 zile din ziua somării sau în cazul că primiți un răspuns negativ, vă puteți deja adresa în judecată.

Cu plăcere!

7 august 2017

Eu locuiesc in Chisinau,pot sa ma apropii la procuratura generala in asemenea caz sau.. ?
Multumesc anticipat !

7 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Contactați direct persoana care vă datorează suma împrumutată prin telefon sau e-mail. Nu este necesar să mergeți la procuratura.
Iar dacă nu răspunde la e-mail sau telefon, depuneți în judecată cerere de încasare forțată a datoriei.

Cu plăcere!

7 august 2017