Cum m-ar putea ajuta autoritatile in cazul ca sunt urmarit in continuu, santajat, amentintat si denigrat pe retelele de socializare

14 aprilie 2018 37

Bună ziua. Sunt hartuit, amentitat si santajat (nu doar eu, dar si o persoana apropiata mie) deja de un an, nu pot scapa de aceasta persoana. Intervine iar si iar, deja sunt la capatul rabdarii, nu mai suport. Scrie de pe conturi ascunse pe facebook, le dezactiveaza, apoi iarasi le activeaza (la fel si pe instagram). Cat nu l-as bloca, apare iar si iar. Nu stiu cum a accesat profilul meu de pe vkontakte, a luat informatii personale de acolo si acum ma santajeaza. Inainte de asta ma santaja cu discutiile pe care le-am avut cu alta persoana. Va rog, ajutati-ma, sunt in impas si deja nu mai suport presiunea aceasta continua.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ghenadie,
Va puteți adresa către Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.
Totodată, puteți adresa o plângere la Poliție sau Procuratură.
Ar fi cazul să le prezentați din start informația ca aceștia să înțeleagă despre ce este vorba.

15 aprilie 2018