Cum ma puteti ajuta in cazul dat?

3 septembrie 2019 36

Cu 4 luni in urma am cumparat foaie de odihna pentru a pleca cu sotia in doi la Turcia la mare. Am cumparat-o de la o persoana fizica care ne-a spus ca lucreaza cu hotelele din Turcia. A venit ziua de doua septembrie sa plecam la odihna si cu cateva ore inainte de zbor mi-a trimis mesaj ca nu mai putem pleca, ca e problema cu zborul, ca peste 10 minute sa ne spuna ca nu sunt locuri in avion. Dupa asta a spus ca gata, nu mai plecati si o sa va dau banii inapoi cand o sa mi-i intoarca compania cu care lucreaza ea. Ma tarziu am aflat ca asa a mai tras pe sfoara oameni si nu le da banii inapoi, ii poarta numai prin judecati. Mi-a dat un contract, am dovada ca i-am dat banii, am inregistrat-o. Suntem trei familii cu problema asta.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează a studia contractul său stocare alte acte ce ați întocmit cu persoana în cauză, cît și identificat dacă dispuneți de acte ce confirmă transmiterea banilor.
După studiu, va fi clar dacă e posibil de restituit suma, inclusiv de identificat temei de tragere la răspundere.

4 septembrie 2019
  • Jurisconsult

Dl. Petru în cazul DVS trebue să adresați la poliție cu o plîngere, fiindcă în acțiunele domnul cu care ați avut afacerea sînt elementele constituitive ale infracțiunei prevăzute de art. 190 CP - escrocherie, cu anexarea docxumentelor ce confirmă afacerea dată în copii.

1 ianuarie 2020