Cum mostenesc un imobil, daca proprietarul decedat nu a inregistrat dreptul de proprietate la cadastru?

1 aprilie 2017 90

In urma cu 10 ani sotul meu a procurat un apartament. Dupa decesul lui eu am devenit succesor testamentar, insa in decurs la acesti 10 ani nu am inregistrat imobilul la cadastru. Care este procedura pt inregistrarea imobilului la cadastru? Toate actele necesare sunt in regula si prezente.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Maria.

Dacă soțul Dvs a înregistrat apartamentul la cadastru (solicitați un extras din registrul bunurilor imobile pentru a vedea cine e proprietarul apartamentului) și Dvs sunteți succesor testamentar (aveți un testament de la soț pe numele Dvs), dar ați omis termenul de 6 luni de acceptare a succesiunii,... mai detaliat atunci depuneți în instanță de judecată o cerere privind faptul acceptării succesiunii în baza art. 281 Cod de Procedură Civilă.

Numai după ce veți avea hotărârea instanței de judecată privind faptul acceptării succesiunii veți putea merge la cadastru pentru a înregistra dreptul de proprietate pe numele Dvs.

2 aprilie 2017
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

In baza articolului 281, alt.1 litera F

3 aprilie 2017