Cum ne concediem in termeni legali?

10 iulie 2017 52

Buna ziua,vreau sa ma concediez din postul de profesor depunind cererea la 30.06.2017. Institutia data doreste sa faca concedierea la sfirsitul concediului 24.07.2017 xu o perioada prelungita pina la 5 august. Cum procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Din punct de vedere legal, la expirarea a 14 zile calendaristice de la data depunerii cererii de demisie, raportul de munca se considera incetat, iar angajatorul trebuie sa elibereze salariatului carnetul de munca si sa faca plata drepturilor salariale restante, inclusiv a concediilor nefolosite.
Deci, intentia angajatorului este realizabila doar cu... mai detaliat acordul Dvs.

11 iulie 2017