Cum ne putem apăra in caz de furt săvârșit in Germania?

12 mai 2018 724

La ce se poate de așteptat in cazul ca a fost prinsă o persoana ca vrea sa extragă dintr-un magazin lucruri in valoare de pina la 100€, in situația ca încă nu părăsise magazinul, era încă in magazin și proba haine, doar ca pusese doua haine in geanta încă decind era in cabina de proba. Detectivul confirma ca a văzut anume cum au fost puse in geanta, putea sa vadă prin camere video in cabina de proba? Sunt in drept sa pună camere video in cabina de proba? Și dacă dinsa încă era in magazin, nu intenționa sa părăsească magazinul.
Cel mai de speriat este ca in urma cu jumătate de an a fost deja prinsă, la fel ambele fete erau împreuna, însă cu bunuri in suma de 30€. A fost scrisă plângerea la poliție, însă a venit scrisoare ca nu a fost înaintat niciun dosar in instanța deoarece a fost deodată achitat tot și amenda la fel in magazin, pe loc! Menționez ca toate acestea sau întâmplat la jumătate de an diferența! Ce putem face? Va mulțumim anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alina,
Urmează să consultați un avocat din Germania și anume din regiunea unde au fost săvârșite acțiunile infracționale.
Or, statul german are propria legislație penală, care diferă de cea a Republicii Moldova.

13 mai 2018