Cum obtin acordul coproprietarului daca nu locuieste la adresa unde are viza de resedinta?

24 ianuarie 2024 3

Buna ziua! Detin in proprietate o cota-parte de 3/5 dintr-un imobil (teren si constructii). Vreau sa demolez cateva constructii de pe partea mea de teren, care nu au pereti comuni cu imobilul celuilalt coproprietar. Pentru autorizatia de demolare mi se cere acordul vecinului (coproprietarului), dar acesta nu locuieste la adresa respectiva si nu cunosc locul aflarii lui. Cum sa procedez? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ecaterina, buna ziua

Pentru a afla domiciliul celuilalt coproprietar vă puteti adresa la Agenția Servicii Publice, la adresa strada A. Pușkin 42, Chișinău.

Această instituție deține informațiile privind ultimul domiciliu al persoanei.

Totuși, exista riscul ca persoana doar sa fie înregistrată la o anumită adresa, iar in realitate sa nu locuiască acolo.

Cu respect,
Igor... mai detaliat Brinișter

25 ianuarie 2024