Cum obțin acordul tatălui copilului pentru a părăsi țara?

26 iunie 2017 155

Buna ziua! În urma unei relații de 3 ani a rezultat un copil, eu și tatăl acestuia ne-am despărțit, urmând ca copilul sa rămână la mine iar tatăl sa aibă drept de vizita. Eu aș dori să pot părăsi țara împreună cu copilul. Întrebarea e cum obțin semnătura tatălui copilului in condiția in care nu suntem în cele mai bune relații și suntem și departe unii de alții?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmeaza sa depuneti o actiune in instanta de judecata pentru stabilirea domiciliului copilului minor , totodata din speta inteleg ca fostul concubin nu ajuta la intretinerea copilului ceea ce va permite sa il decadeti din drepturile parintesti si sa stabiliti domiciliul copilului peste hotarele tarii !
Totodata daca copilul are... mai detaliat deja pasaport biometric unde tatal si-a exprimat acordul pentru perfectarea acestuia puteti pleca pentru durata de sedere de maximum 90 zile !

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Consider ca in speta dvs cel mai simplu si rentabil ar fi sa gasiti totusi un numitor comun cu tatal copilului pentru a obtine acordul acestuia, astfel, eschivinduva de la cheltuielile de judecata care urmeaza sa le aveti.
Acesta poate intocmi o declaratie in tara care se afla cu privire la... mai detaliat permisiunea de a stabili domiciliul copilul intr-o alta tara.

26 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Eventual, sotul daca se afla in alta tara, poate face declaratia in fata unui notar din acea tara, si ulterior sa apostileze Declaratia, sau sa o supra-legalizeze la oficiul consular al R. Moldova din statul respectiv. Declaratiile autentificate notarial in unele state (de ex. Romania, Rusia) se recunosc pe teritoriul... mai detaliat RM fara apostilare sau legalizare.

27 iunie 2017