Cum obtin certificatul de deces al unei persoane care se afla in Rusia la momentul decesului?

2 februarie 2024 3

Buna ziua. Fostul sot, de care am divortat, a plecat de ani in Rusia si acolo a decedat. Cum as putea obtine certificatul de deces al acestuia, pentru ca avem un bun in comun, dar de care nu putem beneficia nici eu, nici copiii, pentru ca aici in Moldova fostul sot figureaza ca fiind viu. Mersi anticipat!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Galina, de dorit să dispuneți în ce regiune s-a aflat ex. soțul DVS pentru a expedia pe adresa servicilor lor o scrisoare, unde să meționați, că ați fost în căsătorie, dacă a fost divoți-la ce dată și solicitați certificatul de deces. De dorit la nexarea scrisorii să prezentași documentele... mai detaliat DVS în limba rusă pentru o claritate lor.

2 februarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Galina, bună ziua,

Pentru a obține certificatul de deces din partea autorității competente a fostului soț din Federația Rusă aveți la dispoziție 2 soluții:

1. fie copiii dvs. comuni, încheie contract de asistență juridică cu un avocat din Federația Rusă, și îl împuternicesc pe acesta, printr-o procură autentificată notarial și tradusă... mai detaliat în limba rusă, să acționeze din numele copiilor pentru a depune orice cerere necesară, achita taxele necesare în acest sens și ridica certificatul de stare civilă al tatălui copiilor; sau

2. cel puțin unul din copiii comuni se adresează cu o cerere la Agenția Servicii Publice din Moldova, cu o cerere prin care solicită să fie efectuată o interpelare adresată autorității competente din Federația Rusă și solicită să fie expediat certificatul de deces.
Agenția Servicii Publice va percepe o anumită taxă pentru acest serviciu.

Dat fiind faptul că între Republica Moldova și Federația Rusă a fost încheiat un Tratat de acordare a asistenței juridice bilaterale în materie de civilă, penală și familiei, nu este necesar să actele eliberate de către autoritățile din state date nu necesită a fi apostilate, întrucât a fost eliminată această cerință.

Cu respect,
Igor Brinișter

2 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Nu este de ajuns doar certificatul de deces, or oficial nu este înregistrat în RM decesul persoanei. Astfel, dacă obțineți certificatul de divorț de la autoritățile din Rusia (prin intermediul ambasadei) trebuie să înregistrați decesul și la Agenția Servicii Publice.
De asemenea, puteți declara persoana decedată prin intermediul instanței... mai detaliat de judecată.
Pentru suport juridic mă puteți contacta pe e-mail: scobiola97@mail.ru sau pe tel: 068769517.

2 februarie 2024