Cum obțin licență pentru a comercializa cocktail-uri cu alcool?

1 octombrie 2018 179

Salut! Am mare nevoie de ajutorul Dumneavoastră. Vreau să-mi deschid o mică afacere; problema este că această afacere este doar de sezon (primăvară-toamnă) și nu prea ard de nerăbdare s-o înscriu oficial. Întrebarea este: pot primi licență pentru a vinde alcool, fiind persoană fizică, fără a înregistra compania? Dacă da, de unde pot să o obțin? Dacă nu, trebuie numaidecât să înființez o companie? Și de ce documente am nevoie pentru a primi licența? Și în general, am eu nevoie de licență pentru a vinde cocktail-uri?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Sergiu, este o intrebare complexa, nu poate exista un raspuns exact doar pe baza celor relatate.
Regula generala este ca se considera bautura alcoolica cea care are o concentratie de minim 15% alcool in volum. Daca e bautura alcoolica - da, fabricarea si comercializarea acesteia e un gen de activitate care... mai detaliat necesita licenta.

1 octombrie 2018