Cum poate fi împărțit concediul anual de 28 de zile calendaristice?

14 februarie 2023 67

Buna ziua. Sunt angajat într-o companie privată. Pot lua zilele de concediu rămase dupa ce am luat 14 zile calendaristice consecutiv când doresc, fără de sâmbete și duminici? Angajatorul mă obligă să îmi împart zilele de concediu în 14, apoi 7 și încă 7, astfel încât totalul zilelor lucrătoare de concediu să fie 20, în loc de 24. Multumesc frumos.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Ion, tot depinde de contractul de muncă întocmit între DVS și administrator, dacă e prevăzut așa ceva, atunce DVS sunteți în drept să acceptați, dacă nu atunce o să faceți trimitere la Codul muncii, este așa dispărțitură Concedii.

15 februarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ion.
Într-adevăr, cum a v-a îndrumat domnul Grigoraș, citiți contractul individual de muncă.
În același timp, înțeleg dorința dumneavoastră de a folosi concediu rămas în trei părți 2 cîte 5 zile și una 4 pentru a beneficia în plus de 4 zile nelucrătoare.
Ca să fim corecți, concediul dumneavoastră urma să... mai detaliat fie planificat deja pe anul acesta.
Angajatorul decide cînd plecați în concediu, ținând cont de solicitările dumneavoastră.
Legea impune angajatorului anumite criterii și condiții pentru acordarea concediului. În cazul dumneavoastră angajatorul deja a dat dovadă de indulgență or Codul muncii acordă dreptul discreționar de a acorda concediu integral sau părți folosind cuvântul ,,POATE" și nu ,,ESTE OBLIGAT"
"Concediul de odihnă anual poate fi acordat integral sau, în baza unei cereri scrise a salariatului, poate fi divizat în părţi, una dintre care va avea o durată de cel puţin 14 zile calendaristice."
După logica dumneavoastră de a beneficia în plus de 2-4 zile nelucrătoare angajatorul ar putea în defavoare să vă acorde concediu în 7 părți cîte 2 zile (dîmbăta și duminică).

Codul muncii prevede:
Articolul 116. Programarea concediilor de odihnă anuale

(1) Programarea concediilor de odihnă anuale pentru anul următor se face de angajator, de comun acord cu reprezentanţii salariaţilor, cu cel puţin 2 săptămîni înainte de sfîrşitul fiecărui an calendaristic.

(2) La programarea concediilor de odihnă anuale se ţine cont atît de dorinţa salariaţilor, cît şi de necesitatea asigurării bunei funcţionări a unităţii.

(21) Perioada și durata concediilor de odihnă anuale programate pot fi modificate la solicitarea salariatului, cu acordul angajatorului, ținând cont de funcționarea unității și necesitățile acesteia.

15 februarie 2023