Cum poate fi pedepsita persoana care m-a dus in eroare si am ramas fara apatament in 2013?

6 iunie 2018 55

Este asa o persoana care este in cautare, are dosar penal pentru trafic de fiinte umane, mai are dosare de escrocherie. In anul 2013 am facut cunostinta cu el. El stiind ca am apartament, m-a mintit si am vandut apartamentu, iar banii nu i-am vazut. Am depus plangere la procuratura Buiucani, i s-a deschis dosar penal, mai sunt si alte persoane care au patimit din partea acestuia. El stia ca este o persoana care vrea sa cumpere apartamentul meu, am incheiat la notar un contract de vanzare-cumparare a apartamentului meu si ne-am inteles ca pretul pentru apartament va fi achitat in trei rate. Am luat de la ei 5.000 euro, iar daca refuz sa le vand apartamentul - trebuie sa le intorc 10.000 ero. Am primit suma de 5.000 euro si persoana mentionata a luat banii si a disparut pe cateva zile. Escrocul ma impunea sa mai cer bani de la acele persoane, dar ei au refuzat, pentru ca la moment nu aveau bani. Escrocul m-a batut, ma ameninta si a gasit alti cumparatori si am vindut apartamentul acelor cumparatori. La primii cumparatori pretul apartamentului era de 35.000 de euro, pentru cumparatorii ai doilea - 22.000 de euro. El a luat banii si a disparut. Primii cumparatori s-au adresat in judecata cu dosar civil. Ei cer banii de la mine, dar eu nu am de unde sa le intorc suma de 10.000 euro. Am anuntat executorul judecatoresc si primii cumparatori ca pe aceasta persoana este pornit dosar penal, dar din pacate pe ei nu ii intereseaza. Spuneti-mi, va rog, este vreo iesire din aceasta problema? Nu vreau sa stau la inchisoare, am copil minor si nu am nici o vina. Procuratura Buiucani nu se mai ocupa de acest caz.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Este necesar în prim rînd sa vedeți contract de vînzare încheiat de d-stră, de acolo se începe speța.
De vazut dac e posibil de reziliat sau cade sub nulitate, sin istorie nu e clar, adresațivă la un avocat, sau la unul acordat de stat sa vă consulte mai în detaliu.

6 septembrie 2018