Cum poate fostul soț să demonstreze că plătește pensia legal?

6 iulie 2021 121

Bună ziua. Fostul sot plateste pensia alimentara, mai exact o transfera pe cardul meu (cardul este pentru indemnizațiile pe care le primeam de la stat). Cand primesc banii de la el, in mesaj nu scrie de la cine-s banii. Daca nu plateste legal, pot ca sa-l decad din drepturile părintești?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Din mesajul dvs reulztă un abuz grav care intenționați să-l efectuați față de tatăl copilului or acesta își onorează obligația de plată a pensiei alimentare care rezultă fie dintr-o hotărâre de judecată fie dintr-un acord stabilit între voi.

Soțul poate demonstra achitare pensiei alimentare și întreținerea copilului prin diferite probe... mai detaliat pertinente și concludente cum ar fi martori, extrasul bancar precum că vă transferă sume de bani pe unul din cardul dvs etc.

În orice situația acesta o achită legal, un mod de achitare poate fi stabilit doar când s-a deschis o procedura de executare acesta fiind obligat să transfere suma la contul executorului iar executorul la rândul său către dvs.

Mia mult ca atât practica moldavă în ultima perioadă nu mai admite ca părinții să fie decăzuți din drepturile părintești pentru neplata pensiei alimentare.

11 iulie 2021