Cum poate sotia dupa divort sa plece cu copilul peste hotare cu traiul fara acordul sotului?

16 iulie 2016 280

Sotia, dupa divort, a inceput perfectarea documentelor pentru pensia alimentara pentru copil. Dar intervenise cu conditia de refuz la pensie elimenara, daca semnez acordul pentru plecarea copilului peste hotare cu traiul. Am refuzat. La scurt timp, am aflat ca ea luase copilul si plecase peste hotare fara acordul meu. Care e procedura si ce pedeapsa i se cuvine?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Acordul fostului sot, este necesar, dar poate fi inlocuit de catre o hotarire judecatoreasca prin care Judecatorul constata ca parintele care are acest drept de a decide asupra vietii copilului nu o face sau foloseste acest drept in detrimentul copilului sau pentru santajul celuilalt sot.

16 iulie 2016
Vitalie Enachi
  • Avocat

Conform art. 3 al Legii cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, copiii în vîrstă de 10-18 ani care pleacă să se domicilieze în străinătate îşi prezintă consimţămîntul exprimat prin declaraţie, în care semnătura lor se legalizează notarial. În cazul în care unul dintre părinţii copiilor în vîrstă... mai detaliat de pînă la 18 ani nu acceptă ieşirea acestora din Republica Moldova, refuzul se contestă în instanţa judecătorească de drept comun competentă.

16 iulie 2016
Sergiu Muntean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Depuneți o plingere la poliție pe cauza cu pricina, dacă se constată că fosta soție a falsificat declarația de acord a dumneavoastră pentru deplasarea copilului peste hotare va fi pornită o cauză penală pe acest caz in baza:
Articolul 207. Scoaterea ilegală a copiilor din ţară
Scoaterea... mai detaliat copilului din ţară în baza unor acte false sau pe altă cale ilegală, precum şi abandonarea lui în străinătate în scopuri altele decît cele indicate la art.206,
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 6 ani.

În caz că nu a comis falsul nu se va întîmpla nimic.

18 iulie 2016