Cum poate sotul (cetatean al altei tari) sa-si echivaleze diploma de medic?

12 martie 2018 26

Sotul meu este cetatean al altei tari si este medic cardiolog. Vrea sa-si echivaleze diploma de medic la Ministerul Educatiei pentru a putea mai apoi merge la Ministerul Sanatatii pentru a recunoaste deja profesia de cardiolog si a se putea incadra in cimpul muncii aici in Moldova. Dupa ce am depus actele la Ministerul Educatiei, ei ne-au intors actele si au spus ca consilliul a hotarit ca trebuie sa mergem la Ministerul Sanatatii pentru aceasta. Insa Ministerul Sanatatii a spus ”noi avem ce avem cu recunoasterea specialitatii de cardiolog, dar diploma trebuie recunoscuta de Ministerul Educatiei pentru a putea face urmatorii pasi. Ce putem face in acest caz, cui sa ne adresam? Avem toate actele in regula dar oricum nu vrea sa recunoasca diploma, invocand tot felul de motive. Puteti, va rog, sa ma ajutati sau macar sa-mi dati un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Victoria ! Cereți un răspuns scris de la Ministerul Sănătății (MS), cu actul eliberat plecați încă odată la Ministerul Educației cu o cerere prin care solicitați recunoașterea diplomei și atașați răspunsul MS la scrisoare. La sigur sunt tratate vizînd recunoașterea diplomelor între RM și statul al cărui cetățean... mai detaliat este soțul Dvs. In caz că veți avea un refuz (puțin probabil) adresați-vă în instanța de judecată !

13 martie 2018