Cum poate tatal sa achite pensia alimentara copilului care locuieste cu mama in Romania?

3 noiembrie 2021 48

Buna ziua. Sotul are un copil minor din prima casatorie, care locuieste cu mama sa in Romania. Ca sotul sa achite pensia alimentara, are nevoie sa deschida un cont bancar, sau sa faca transfer prin oficiul postal la adresa mamei copilului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cel mai plauzibil este să achite lunar prin virament la contul bancar al soției deoarece banii sunt achitați ei pentru ai gestiona în privința întreținerii copilului.

4 noiembrie 2021