Cum pot afla dacă un complex locativ în construcţie este sigur şi pot să-l procur?

12 aprilie 2017 25

Cum pot afla dacă un complex locativ în construcţie este sigur şi pot să-l procur?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua. Din cate inteleg, dvs intentionati sa investiti in costructia apartamentului (elor) dintr-un bloc locativ.

Din pacate, in cazu investirii in constructia complexelor locative nu poate exista o siguranta absoluta in investitia efectuata. Totodata, pentru a minmiza riscurile asociate unor asemenea investii, ati putea: (1) cerceta reputatia si credibilitatea... mai detaliat companiei de constructie, si proiectele de constructie realizate anterior; (2) sa va informati daca compania construieste din mijloace proprii sau creditate; (3) cercetati baza de date a instantelor de judecata pentru a va informa daca compania este implicata in careva litigii, si daca da, referitor la natura litigiilor; (4) examinati documentatia de proiect (autorizatia de constructie, contractul de arenda / actul de proprietate asupra terenului, etc.); (5) solicitati asistenta unui jurist la intocmirea sau verificarea contractului de investitie, inainte de semnarea acestuia la notar.

20 aprilie 2017