Cum pot anula creditul auto?

22 august 2023 3

Bună ziua. Am decis cu soția să cumpărăm o mașină în credit. Am găsit o mașină pe plac care costa 3.999 Euro, dar 4.499 Euro în credit, cu procentul companiei de creditare - așa m-au asigurat cei de la parcarea unde am găsit-o. Când am mers să semnez actele, mi-au dat multe foi, pe care le-am semnat și la urmă mi-au arătat suma lunară pe care trebuie să o plătesc, și anume 4.372 de lei, timp de 48 de luni. Era târziu să refuz, deoarece am semnat actele. Am crezut că mă voi descurca, neștiind piața auto și cat ar trebui să coste o mașină, asta fiind primul meu automobil. Au trecut 3 luni și vreau să anulez contractul, pentru că nu mă descurc cu suma asta. Avem un bebeluș, plus achităm chirie și salariul nu este suficient pentru a acoperi toate cheltuielile. Nici nu pot vinde mașina. Ajutați-mă, vă rog, cu un sfat - ce pot face ca să scap de acest credit?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Este necesar de a analiza contractul și condițiile de rezoluțiune a acestuia.

23 august 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Ares! In primul rind este necesar de a analiza toate actele pe care dvs., le-ati semnat si in al 2-lea rind de vazut daca este posibil de a achita in alt mod rata dvs., cu o alta suma mai mica, insa de scapat de credit nu aveti cum. Pentru... mai detaliat detalii puteti apela la nr. de contact 069049267

23 august 2023