Cum pot anula o procura

13 aprilie 2018 826

Am făcut o procura generala pe niște persone puțin cunoscute pentru ca să-mi apere interesele în dobindirea cetataniei, mai tirziu am refuzat serviciile lor. Cum pot anula procura cit mai urgent posibil pentru evitarea unor probleme?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună,
Expediați o declarație în adresa acestor persoane.
Prin această declarație informați persoanele ca le retrageți absolut toate împuternicire acordate anterior prin procură nr...... din........
Expediați aceasta de declarație cu scrisoare recomandată cu aviz de recepție.
De dorit ca declarația data sa fie făcută la notar, același ce a făcut și procura.

14 aprilie 2018
  • Jurisconsult

DA, aţi fost orientată la o scrisoare recomendată, nu e necesar să treciţi pe la un notar, e destul să fie trimisă o scrisoare simplă, dar cu aviz. Mai apoi la o lună după expedierea scrisorii în caz dacă nu v-a fost comunicat răspuns, DVS sînteţi în drept să vă... mai detaliat adresaţi cu o cerere de chemare în judecată, pentru a fi anulată pocura, altă metodă nu este

12 mai 2018