Cum pot ataca Hotarirea la Curtea de apel Balti?

5 martie 2018 79

Am nevoie de o consultatie. Pe data de 22 februarie a avut loc o judecata depusa de IM Gospadaria Locativ Comunala Balti impotriva mea pentru incasarea datoriei pentru reparatia blocului si deservirea tehnica, care s-a petrecut in lipsa mea. Eu nu am fost chemata, nu am primit nicio citatie, dupa care mi-a venit hotararea judecatii petrecute in lipsa mea de a incasa datoria de 5.000 lei plus taxa pentru judecata. Cum pot ataca Hotarirea la Curtea de Apel Balti? Si catre cine? Am avut destule motive pentru a nu achita aceasta datorie. Apartamentul se afla intr-un fost camin, aici peretii pe afara se prabusesc, veceurile stau fara apa de ani de zile, am fost inundata de sus, dupa care i-am sa vada (nu au venit spunand ca nu au timp). Doua ierni caloriferele nu mi-au incalzit, am chemat pe cineva de la ei sa vada care e problema. Mi-au trimis unul din personal teapan beat - cand i-am intrebat de ce mi-ati trimis alcoolicul acesta, mi-au spus ca altii nu au. Ajutati-ma, va rog, cum pot ataca Hotarirea de Judecata care s-a desfasurat in lipsa mea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua d-na Oxana,
Hotărârea primei instanțe se contestă cu apel prin intermediul Judecătoriei care a examinat cauza în prima instanță.
Apelul se depune în 30 de zile.

5 martie 2018