Cum pot beneficia de concediul de odihna pe anul 2015 si neacordat pana in prezent (18 luni indeplinite in iunie a.c.)?

27 iunie 2017 33

Lucram zilnic fara respectarea timpului de odihna (nu si pt alte activitati)

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Potrivit Codului Muncii, concediile nefolosite pot fi alipite la concediul de odihnă anual sau pot fi folosite aparte, in întregime sau fracţionat, de către salariat în perioadele stabilite prin acordul scris al părţilor.

Deci, concediile anuale pentru 2015-2016 le puteti folosi in continuare, fie prin alipirea la concediul pentru... mai detaliat anul 2017, fie fractionat, adica pe parti. In orice caz acest lucru trebuie coordonat cu angajatorul. Daca sunteti angajat la privat atunci cel mai probabil angajatorul va opta pentru acordarea fractionata a concediilor.

P.S. Nu uitati ca angajatorul este obligat sa va acorde concediul de odihna anual.

28 iunie 2017