Cum pot beneficia de pensie de intretinere a copiluilui?

16 octombrie 2019 57

Buna ziua. Cum pot beneficia de pensie alimentara din partea fostului soț? Am un copil de un an de zile și nu ne ajuta cu nimic. Noi nu am fost căsătoriți și nici in certificatul de naștere al copilui nu l-am scris ca tata. Cum pot proceda? Va rog din suflet. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dat fiind faptul că acesta nu este indicat in certificatul de naștere ca tată urmează să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată cu privire la stabilirea paternității și încasarea pensiei alimentare.

La prezenta cerere va fi nevoie sa anexați probe care fac dovada că acesta este tatăl... mai detaliat copilului in caz că el nu recunoaște inclusiv proba cu martori, test ADN respectiv care confirmă că este tată dacă va accepta la efectuarea acestuia și sunteți în posibilitate, care îl puteți anexa la cererea de chemare în judecată.

Dat fiind faptul că solicitați încasarea pensiei alimentare va trebuie să solicitați și stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs, toate aceste solicitări fiind posibile de inclus într-o singură cerere de chemare în judecată.

16 octombrie 2019