Cum pot circula in Moldova cu automobilul fratelui?

13 iunie 2022 36

Buna ziua! Ce acte sunt necesare pentru a circula pe teritoriul Republicii Moldova cu autoturismul fratelui, care este inmatriculat (in Moldova), are asigurarea si testarea tehnica la zi (pe numele fratelui)? Este nevoie de perfectat vreo procura sau alte documente? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Grigore, ai nevoie doar de certificatul de înmatriculare a automobilului şi de permis de conducere.

Nu e nevoie de procură, obligativitatea ei fiind înlăturată.

Succes!

13 iunie 2022