Cum pot da in judecata vecinii care permanent imi inundă apartamentul?

25 aprilie 2018 655

Buna ziua. As vrea sa aflu cum pot da in judecata vecinii care permanent imi inundă apartamentul. Care e procedura in asa caz?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Oxana,
Contactați un expert atestat și inclus în registrul de stat al experților atestați în scopul evaluării prejudiciului.
Puteți chema poliția pentru ca aceștia să întocmească un proces verbal de cercetare la fața locului, sa facă fotografii și să le anexez.
După ce aveți raportul de expertiză extrajudiciară de la expert... mai detaliat cereți vecinului repararea prejudiciului.
Totodată solicitați achitarea cheltuielilor legate de evaluarea prejudiciului și după caz de judecată.
Adresați-vă unui expert judiciar imediat ce are loc inundarea. Imediat ce ați depistat chemați poliția sa întocmească actul indicat mai sus.
Solicitați prezența membrilor ACC sa constate și ei. Faceți poze color calitative, precum și video și salvațile pe calculator.

Mai jos vedeți răspuns la o situație similară

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/am-inundat-apartamentul-vecinilor-nu-vor-rezolvarea-pe-calea-amiabila-ce-i-de-facut

26 aprilie 2018
  • Jurisconsult

D-na Oxana, avocatul mai sus v-a orientat corect, ca să vă adresat de o dată la poliţie cu o cerere.Experţii se găsesc pe str. Idependenţii, nu departe de pretura sect. Botanica, într-o clădire cu 9 et., la et. 1. Expertul se deplasează la faţa locul, concretizează ce prejudiciu v-a fost... mai detaliat cauzat , întocmeşte un poroces verbal, toate serviciile lor sîn cu plat, DVS achitaţi oficial la ei, vă este eliberat un bon de plată, care terbue să fie păstrat, pentru a fi prezentat mai apoiu in instanţă. Instanţa face o şedinţă ( două, terie ), pronunţă hotărîrea. După aceasta vă duceţi la un executor ( cu titlu ), pentru a fi incasat suma prejudiciului.

11 mai 2018
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/repararea-prejudiciului-pentru-inundarea-apartamentului/

12 iulie 2020