Cum pot demonstra ca nu sunt vinovata?

18 iulie 2017 89

De 4 ani ma aflu in alta tara, aici am fost mintita si am cazut victima a traficului de fiinte umane. Am depus plingere la politie catre cei ce m-au traficat si in sfirsit se afla acolo unde le este locul. Insa raufacatorii nu s-au oprit aici: au pus o fata din Moldova sa faca plingere la politie pe numele meu. Eu in acesti 4 ani nu am fost in Moldova de frica ca voi avea probleme la politie. Avocatii de aici mi-au spus ca trebuie sa traduc si sa trimit foaia cu raspunsul judecatii de aici care demonstreaza ca nu eu sunt vinovata. Ce pot face in acest caz? Se poate clarifica aceasta problema fiind aici, sau trebuie sa fiu in Moldova? Astept sfatul vostru! Va multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Plângerea către organele competente nu dă de înțeles că stabilește de îndată vinovăția dvs, și din conținutul speței dvs nu văd pentru ce vă faceți vinovată ca să vă faceți griji când defapt dvs ați fost victima traficului de ființe umane.

Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele cauzei dacă e să... mai detaliat vorbim despre o posibilă contravenție sa infracțiune comisă de dvs și ei să demonstreze vinovăția dvs prin probe.

Varianta cu traducerea notarială a unei hotărâri care demonstrează nevinovăția dvs este foarte efectivă, iar dvs nu veți avea de întreprins acțiuni suplimentare.

Dvs va trebuie să vă prezentați în RM doar atunci când veți avea calitatea de bănuit într-un dosar și veți fi citată pentru audieri, până atunci dacă nu există una din cauze nu aveți de ce să vă faceți griji, în final puteți angaja un avocat aici să vă apere interesele.

18 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cred ca cunosc dosarul dat !
Contactati-ma pe viber : + 37369757546

19 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Incercati si varianta obtinerii unui Cazier judiciar , care se elibereaza la Ambasada sau consulatul RM in statul in care va aflati, si care demonstreaza ca nu aveti antecedente penale.

19 iulie 2017