Cum pot desface contractul de arenda a terenului agricol?

16 ianuarie 2020 111

Cu 3 ani in urma mama a incheiat un contract de arenda a unui teren agricol. In acel moment i s-a spus ca termenul contractului va fi de 3 ani, iar acum i s-a comunicat ca de fapt a incheiat un contract pe termen de 10 ani. Contract de arenda nu are și nici la momentul semnarii, din cauza varstei înaintate, nu a citit continutul contractului. Cum putem sa desfacem contractul de arenda in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început urmează a studia acest contract, or Avesta reglementează relațiile de arendă.
Totodată, urmează a fi luat în calcul că dacă un contract este încheiat pe perioada mai mare de 3 ani acesta urmează a fi înregistrat la cadastru, astfel acolo puteți găsi o copie a acestuia.
Contrar urmează a demara... mai detaliat procedura generală de rezoluție a acestuia, potrivit codului civil, și pe parcurs de soluționat toate problemele ce apar.
Daca contractul nu a fost înregistrat la cadastru, este o încălcare, cu acest argument se poate de impus.
Totodată, urmează a fi achitat impozit pe venit, contrar este încălcare, care de asemeni poate fi folosit drept argument.

16 ianuarie 2020