Cum pot desface un contract de muncă înainte de termen?

28 iunie 2023 58

Bună ziua. Am semnat un contract de munca pentru o perioadă de 6 luni. E posibil ca după 3 luni să desfac contractul? Motivul este că am neînțelegeri cu angajatorul? Care este procedura legală de desfacere a contractului din inițiativa angajatului?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

1. depuneţi o cerere de demisie şi mai lucraţi 14 zile.
2. nu mai mergeţi la serviciu şi veţi fi concediată.

Articolul 85. Demisia

(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14... mai detaliat zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.

28 iunie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Depuneți cerere de demisie și nu sunteți obligată să prezentați un motiv în acest sens.
Puteți negocia cu angajatorul să nu activați aceste 14 zile după depunerea cererii de demisie.

28 iunie 2023