Cum pot divorta daca ma aflu peste hotare?

8 aprilie 2020 161

Buna! Cum pot divorta daca ma aflu peste hotare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Grigore,

Dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.

9 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În cazul sus enunțate, este necesar prezența ambelor soți.
Daca va aflați peste hotare, iar soțul în RM sau în altă parte, fiind imposibil sa va prezentați de comun la consulat sau oficiul de stare civilă, cauză se va soluționa prin adresare in judecată cu acțiune privind desfacerea căsătoriei.
Aceste acțiuni pot... mai detaliat fi efectuate în lipsa dumneavoastră prin intermediul unui avocat, care poate inclusiv înregistra desfacerea căsătoriei la organul de stare civilă, or simpla existență a hotărârii de divorț nu este în deajuns, aceasta urmează a fi înregistrată corespunzător.

9 aprilie 2020