Cum pot dona legal o gospodărie în sat?

4 iulie 2022 44

Buna ziua. Bunicul meu a scris pe mine gospodăria. As dori sa donez aceasta gospodărie unor persoane, cu condiția ca acestea sa aibă grija de bunic până la urma. Cum s-o facem legal, de ce acte am nevoie, unde sa ma adresez și cum să mă asigur că bunicul va avea îngrijirea necesară?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua , urmeaza sa intocmiti un contract de instrainare a bunului cu conditia intretinerii pe viata in baza caruia o parte (beneficiarul întreţinerii) se obligă să dea celeilalte părţi (dobînditor) în proprietate un bun imobil sau mobil, iar dobînditorul se obligă să asigure beneficiarului întreţinere în natură – locuinţă,... mai detaliat hrană, îngrijire şi ajutorul necesar pe timpul cît va trăi, precum şi înmormîntare.

Acest tip de contract se incheie in forma autentica, astfel trebuie sa va apropiati la notar cu actele ce confirma dreptul de proprietate, contractul sus mentionat, actele de identitate a partilor, alte acte la solicitarea notarului.

Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email rotaru.help@gmail.com

5 iulie 2022