Cum pot eşalona plata pentru o datorie care riscă să ajungă în judecată?

18 iulie 2019 96

Am luat pentru un prieten câteva credite pe numele meu. La început, achita creditele, dar la un moment dat a încetat să facă acest lucru. Am ajuns în situația că au crescut suma datorată şi penalitățile. Îmi dau seama că rămâne să achit eu aceste sume datorate. Întrebarea mea este: cum pot încheia un contract de mediere şi eşalonare a plății, având posibilitatea de a achita prima rata peste 3 luni? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Acordul de reeșalonare e o înțelegere intre parți, astfel, adresațivă creditorului cu asemenea solicitare. Atit timp cint manifestați interes de a soluționa problema, de regulă, se admit solicitari de genul dat.

18 iulie 2019