Cum pot evita suspendarea permisului de conducere?

19 septembrie 2018 57

La momentul cand am fost oprita de inspectorul de politie, aveam 10 puncte de penalizare. D-lui în baza de date de la Centrul unic de monitorizare şi coordonare a Traficului, mi-a găsit inca 2 încălcări de circulaţie. Mi-a întocmit 2 procese verbale, cu care am depăşit 15 puncte. Mi-a fost retras permisul de conducere şi eliberat cel temporar. Procesele verbale au fost întocmite pe data de 02.08.2018, dar încălcările au fost comise pe 19.04.2018 şi 12.05.2018. E posibil de evitat suspendarea permisului de conducere de la 6 luni pană la 3 ani ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Ați făcut cunoștință sub semnătură cu procesele verbale? dacă da, atunci urmează să fie solicitat repunerea în termen de contestare, dacă există temei suficient în acest sens.

Totodată, există cîteva posibilități, totuși urmează a identifica cînd va fi transmis către instanță cauza pentru a fi suspendat permisul, suspendarea se dispune... mai detaliat doar de către instanța de judecată, astfel urmează să vă prezentați în ședință pentru a vă apăra drepturile, și contesta acțiunile agentului de poliție. În acest caz fiind posibil evitarea suspendării permisului.

19 septembrie 2018