Cum pot gasi o persoana disparuta daca politia nu face nimic?

27 noiembrie 2023 2

Buna ziua. O persoana a dispărut de 2 zile (pe timp rece). Politia a chestionat 2 martori si atat, alte actiuni nu au fost intreprinse. Au fost organizate cautari de un grup de 6 persoane (rude apropiate), care nu s-au sondat cu succes. Ce putem face in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, de dorit cazul dat să-l descriți într-o petiție oficială adresată poliție pentru a avea temei-operativ să intervină în căutarea persoanei dispărute, E clar, că poliția o să încerce să vă refuze, sub aspectul că n-a trecut 3 zile, dar e timp rece. Tot depinde sub care circumstanșe persoana... mai detaliat a dispărut, sunt multe motive de a convinge organele să întreprindă toate acțiunele în căutarea lui.

27 noiembrie 2023