Cum pot inchide creditul

9 octombrie 2018 148

Buna ziua. Am si eu o problema si am nevoie de ajutorul Dvsa. Eu acum ma aflu in Portugalia, dar am un credit in Moldova la o banca si vreau sa-l inchid. Am facut procura unei persoane, in care este scris ca are dreptul de a achita si a inchide creditul cu semnatura in locul meu, dar la banca ii refuza, invocand ca trebuie numaidecat prezenta mea. Eu, insa, nu pot reveni acum in tara. Cum pot rezolva problema, va rog?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Defapt persoana împuternicită în baza procurii daca a fost autentificată notarial și include și drepturile care le-ați enumerat nu ar trebui să întâlnească impedimente la achitarea creditului și închiderea acestuia deoarece o persoana poate împuternici o altă persoană să o reprezinte în raport cu instituții bancare.

Pentru aceasta la prezentarea... mai detaliat procurii persoana trebuie sa mai dețină :
-actul de identitate al părții care face împuternicirea în original.;
- copia actului de identitate al părții împuternicite sau datele acestuia de identificare.

Pe lângă actele menţionate mai sus, în funcție de operațiunea bancară care face obiectul procurii, pot fi solicitate și alte documente;

Astfel, în cazul dvs lăsați persoana care vă reprezintă să solicite in scris de la bancă un răspuns cu privire la refuzul efectuării acestor operațiuni bancare ca ulterior în eventuale neînțelegeri sa puteți să vă adresați în instanță.

10 octombrie 2018