Cum pot obtine act de proprietate avand certificat de mostenitor?

11 iulie 2023 3

Buna ziua. Cum pot primi actul de proprietate, daca detin certificat de mostenitor de 1/2 cota, in urma decesului surorii mele in 2022 si 1/4 cota, in urma decesului anterior al sotului ei? Sunt unica mostenitoare a surorii, insa sotul ei decedat a avut 3 copii dintr-o casatorie anterioara. Din anumite motive, acesti copii ai cumnatului nu au finalizat procesul succesoral: cineva dintre ei locueste in Ucraina etc. Cum pot sa primesc acest certificat pentru inregistrarea cotei mele părti din imobil la OC? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Domnul Ion, certificatul de moștenire este titlul de proprietate pentru moștenitor, în sensul că probează intervenirea moștenirii în folosul Dvs. Totodată potrivit art. 2557 alin. (5) din Codul Civil, certificatul constituie un titlu valabil pentru înregistrarea în registrul de publicitate corespunzător a drepturilor atestate de el.
Prin urmare,... mai detaliat Dvs trebuie să mergeți la Agenția Servicii Publice pentru a înregistra dreptului de proprietate în temeiul certificatului de moștenitor.
Procedura de înregistrare este descrisă în Regulamentul privind modul de întocmire a schemei de amplasare a bunului imobil, efectuare a înregistrării primare provizorii a dreptului de proprietate și executare simplificată a lucrărilor cadastrale primare la nivel de clădiri, aprobat prin Ordinul Agenției Relații Funciare și Cadastru nr. 108 din 02.09.2016.

12 iulie 2023